26 Mayıs 2017 Cuma

Yıldırım “Sağlıkta Taşeron Olmaz” diye Konuştu

SPORCU SAĞLIĞINDA ANTİOKSİDANLARIN ROLÜ VE ASTAKSANTİN

16 Mayıs 2016, 10:49
SPORCU SAĞLIĞINDA ANTİOKSİDANLARIN ROLÜ VE ASTAKSANTİN
Antioksidanlar, metabolizmamız tarafından vücutta üretilen (endojen)  antioksidanlar besinlerle doğal olarak, sentetik yollardan veya ilaçlarla (ekzojen) da dışarıdan alınabilen metabolitlerdir. Antioksidanların en büyük önemi serbest radikallerin etkilerinin azaltılması ve yapılarının değiştirilerek vücut direncinin arttırılması, hastalıkların engellenmesi ve tedaviye yardımcı görev üstlenmeleridir. 

Antioksidanların miktarları önemli olduğu kadar vücutta aktif olma süreleri de büyük önem taşımaktadır. Antioksidanların serbest radikalleri yakalamasının kapasitesi antioksidan aktivitesi ile belirlenmektedir.Yapılan araştırmalar koyu renkli meyve ve sebzelerin antioksidan gücünün diğerlerine göre daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Güçlü bir antioksidan özelliği bulunan ve karotenoitler arasında yer alan astaksantin, 1970'li yılların başında İngiliz profesör Basil Charles Weedon tarafından keşfedilmiş ve sentezlenerek elde edimiştir. Diğer karotenoitler gibi renkli, lipit ve çözünür bir pigment olan astaksantin, krill yağına kırmızı rengini vermektedir.  
Yengeçlerin yanı sıra karideslerde, istakozda, kerevitte, somon balığında flamingo ile kızıl aynak benzeri kuşların tüylerinde bulunan astaksantin ile algler bitkiler ve fitoplanktondan meydana gelen 800'e yakın doğal pigmentlerle beraber karotenoid ailesini meydana getirmektedir. 

Astaksantinlerin arasında bulunan karatenoidler bitkiler, fotosentetik organizmalarda (yosunlar, mantarlar, bakteriler)yer alan biyolojik pigmentlerdir. Yer yüzünde altı yüzden fazla karotenoid vardır.  Sebze ve meyvelere rengini veren besin öğelerinden olan karotenoidler vücutta üretilemediklerinden yiyeceklerle beraber alınması gerekmektedir. 
Sağlık açısından en önemlileri beta karoten, zeoksantin ve likopendir. Ayrıca karotenoidlerin en önemli özelliği antioksidan etki göstermesidir. Bu durum başta serbest radikal oluşumları ve kolesterol olmak üzere bir çok olumlu özellik göstermektedir. 
Astaksantin, immün sistemin yanı sıra anti kanserojen etki göstermekte, kalp ve beyin damar dolaşımına da olumlu etkisi bulunmakadır. Alzheimer ve parkinsonu önlemeye yönelik olarak etkileri de bulunan astaksantinler araştırmalar yeterli derecede olmasa da diyabeti önleyici etkisinin yanı sıra diğer antioksidanlarda olduğu gibi hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasındaki görevi de çok önemlidir Ve aynı zamanda vücudun DNA yapısına zarar veren tümör oluşumları ile serbest radikallere karşı koruyucu etkisinin olması sporda performans arttırıcı olarak kullanılmasını gündeme getirmiştir.

Astaksantin ve egzersiz ilişkisi adına yapılan bilimsel araştırmada  elit futbolcularda iki saat süren antremandan sonra kan basıncında azalma ile kas hasarı ve oksidatif stres üzerinde iyileştirici etkilere rastlanmıştır. Ve yine 
 başka bir çalışmada ise astaksantin kullanılarak yapılan yoğun ağırlık çalışmasında sporculardaki kas ağrısı ile kas hasarının kam parametrelerinin olumlu yönde değişmediği rapor edilmiştir. 
Dayanıklılık sporcularında yapılan çalışmada ise 3 ay 4 mg astaksantin kullananlar bisikletle kat ettikleri toplam mesafe için gerekli sürenin kısaldığı gözlemlenmiştir. 

SPORCU SAĞLIĞINDA ANTİOKSİDANLARIN ROLÜ VE ASTAKSANTİN

Obezitenin genetik tanısı ve obeziteyle mücadele yöntemleri konusunda ortak projeler yürüttüğümüz çalışma ortağım Dr. Hacer KARAKAYA ile  birlikte  yaptığımız klinik araştırmalarda sporcu sağlığını olumsuz o etkileyen serbest radikallere karşı savunma görevi yapan antioksidanlar arasında en güçlü olan Astaksantin maddesinin sporcu beslenmesindeki kullanımının, özellikle sporcu sağlığına, cilt dokusal inflamasyona, kalp sağlığına, hücre sağlığına, kansere, bağışıklık sistemine, nörodejeneratif  hastalıklara önemli etkileri olduğunu gözlemlemekteyiz.

 

Bu konuda araştırmaların artarak devam ettirilmesi ve ekte bilginize sunduğumuz akademik yayınların geliştirlmesi,  astaksantin maddesine olan güvenin  artmasına sebep olacaktır.

KAYNAKLAR 
1. Djordjevic B, Baralic I, Kotur-Stevuljevic J, et al. Effect of astaxanthin supplementation 
      on muscle damage and oxidative stress markers in elite young soccer players. J Sports 
      Med Phys Fitness 2012;52:382-92.
2. Bloomer RJ, Fry A, Schilling B, et al. Astaxanthin supplementation does not attenuate 
      muscle injury following eccentric exercise in resistance-trained men.Int J Sport Nutr 
      Exerc Metab 2005;15:401-12.
3. Earnest CP, Lupo M, White KM, Church TS. Effect of astaxanthin on cycling time trial 
      performance. Int J Sports Med 2011;32:882-8. KAYNAKLAR
4.  Jyonouchi, H. et al.  Astaxanthin, a carotenoid without vitamin A activity, augments 
       antibody responses in cultures including T-helper cell clones and suboptimal doses of 
       antigen. J. Nutr. 124,  1995; 2483–2492
5.  Tanaka, T. et al. Chemoprevention of rat oral carcinogenesis by naturally occurring xanthophylls, 
        astaxanthin and canthaxanthin. Cancer Res. 55, 1995; 4059–4064
6.  Tanaka, T. et al. Suppression of azomethane-induced rat colon carcinogenesis by dietary 
        administration of naturally occurring xanthophylls astaxanthin and canthaxanthin during the 
        postinitiation phase. Carcinogenesis 16, 1995; 2957–2963
7.  Kistler, A. et al.  Metabolism and CYP-inducer properties of astaxanthin in man and primary 
        human hepatocytes. Arch. Toxicol.75, 2002; 665–675
8.  Oral, Onur, et al. "Antioxidants And Astaxanthin In Sports Nutrition." International Journal of 
     Educational Researchers 6.3 (2015): 63-71.

kizilay_banner_468X060

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV