29 Haziran 2017 Perşembe

California'da 111 hasta ölme hakkını kullandı

Elvan Abeylegesse'ye milli forma için yeşil ışık

Doping kullandığı gerekçesiyle IAAF tarafından 2 olimpiyat, bir de dünya şampiyonası gümüş madalyaları elinden alınan milli atlet Elvan Abeylegesse'nin 2 yıllık men cezası eylül ayında sona eriyor.

18 Haziran 2017 Pazar 17:20
Elvan Abeylegesse'ye milli forma için yeşil ışık

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, doping kullandığı gerekçesiyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IF) tarafından 2 olimpiyat, bir de dünya şampiyonası gümüş madalyaları elinden alınan milli atlet Elvan Abeylegesse'nin 2 yıllık men cezasının eylül ayında sona ereceğini belirterek, sporcunun yeniden ay-yıldızlı formasını giyebileceğini söyledi.

Çintimar, yaptığı açıklamada, Elvan'nın 2007 yılında açılan numunelerle ilgili ceza aldığını hatırlatarak, o dönemden bugüne numunenin saklanması ve kullanılmasının doğru olmadığını bildirdi.

Sporcunun doping yaptığı günün yakalanması gerektiğini anlatan Çintimar, "10 yıl sonra yakalasanız da açıklasanız da ondan sonrakine ne diyeceksiniz? Ondan sonrakinin numunesi alındı mı? Bunların hepsi bir muamma. Onun için bence doping, yarışmanın olduğu yerde, yarışmanın olduğu saatte yakalandı, yakalandı, yakalanmadı, uğraşmamak gerekiyor. Çünkü artık atletizme zarar veriyor." diye konuştu.

"ELVAN MİLLİ TAKIM KADROSUNA GİREBİLECEK POTANSİYELE ULAŞIRSA GİRER"

Elvan'ın doping olayının 2007 yılında olduğunu hatırlatan Çintimar, şunları kaydetti:

"Elvan, 2007 yılından yakalanmış, sonrasında yüzlerce yarış koşmuş, kazanmış, şimdi 2007 yılından yakalandığı için ceza almış. Elvan Abeylegesse'nin olayı bizim nisan ayında yaptığımız açıklamadan önce olduğu için karışmıyoruz. Ama söz konusu olay nisan ayından sonra olsaydı kendisi için 'kesinlikle bir daha milli takımda yarışamayacak' derdim. Fakat olay 2007'de olduğu için bir şey diyemiyorum. Elvan, sürecini tamamlar, milli takım kadrosuna girebilecek potansiyele ulaşırsa girer. Ama şu an için 'Yarın gelir, milli takıma alırız' gibi böyle bir şey deme ihtimalim yok."

kizilay_banner_468X060

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV