26 Temmuz 2017 Çarşamba

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Şaşılık ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir

Şaşılığın hem çocuklukta hem de yetişkinlikte görüldüğünü aktaran Prof. Beden, “Çocuklukta görülen kaymalar bilinen başka bir nedene bağlı olmayabileceği gibi görmeyi bozan katarakt, göz tümörleri veya nörolojik hastalıklara da eşlik edebilir. Bu nedenle fark edildiği ilk anda göz muayenesi gerektirir” dedi.

18 Temmuz 2017 Salı 11:20
Şaşılık ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir
Doğal şartlarda her iki göz aynı noktaya bakar ve görme aksları iki göz için birbirine paraleldir. Şaşılık ise bu aksların paralelliğinin kaybolması ve bir göz bir notaya bakarken diğer gözün farklı bir noktaya bakmasıyla gelişir.

Gözler ile obje-ışık takibi ve gözlerin hedefe odaklanması hayatın yaklaşık üçüncü ayında gelişiyor. Bu süre zarfında çok bariz olmamak şartı ile bir miktar ve gelip geçici kaymaların doğal karşılanabildiğini belirten ve ntv.com.tr'ye açıklamada bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ümit Beden, üçüncü aydan itibaren gözlerin kaydığı düşünülüyorsa zaman geçirmeden bir göz doktoruna gitmek gerektiğini söylüyor.

TÜMÖRLER DE ŞAŞILIK YAPABİLİR

"Çocuklukta görülen kaymalar bilinen başka bir nedene bağlı olmayabileceği gibi görmeyi bozan katarakt, göz tümörleri veya nörolojik hastalıklara da eşlik edebilir" uyarısında bulunan Beden, şöyle devam ediyor:

"Çocukluk ve bebeklik yaşlarında klasik anlamda şaşılık gözlerin farklı noktalara odaklanması şeklinde kendini gösterebileceği gibi, aydınlık ve güneşli ortamlarda bir gözü kapama veya günlük hayatta başı bir tarafa eğme şeklinde de ortaya çıkabiliyor. Erişkin yaşlarda ise en önemli belirti çift görmedir."

kizilay_banner_468X060

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV