26 Temmuz 2017 Çarşamba

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Başağrısını hafife almayın

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Özel Ortadoğu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Derviş Mansuri Yılmaz, anevrizmal beyin kanamasının en yaygın belirtisinin başağrısı olduğunu bildirdi.

16 Şubat 2017 Perşembe 13:35
Başağrısını hafife almayın
Doç. Dr. Yılmaz, yaptığı açıklamada, beyin anevrizmalarının, hayatı ciddi olarak tehdit eden, ölüm veya sakatlıklarla sonuçlanabilen beyin kanamalarına sebep olan beyin damarlarında genellikle baloncuk şeklindeki genişme olduğunu belirterek, beyin damarlarında oluşan bu keseciklerin çoğunlukla doğumsal malformasyon şeklinde geliştiğinin varsayıldığını, bununla birlikte çeşitli enfeksiyonlar ve travmalara bağlı olarak da meydana geldiğini söyledi.

Beyin anevrizmalarının, beyin ve sinir cerrahisi pratiğinde hem hasta, hem de hekim açısından tedavisi en zor hastalıkların başında geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, anevrizmaya bağlı gelişen beyin kanamalarının tüm beyin kanamalarının yaklaşık yüzde 10'unu oluşturduğunu kaydetti. Doç. Dr. Yılmaz, "Beyin damarlarında bozulmaya sebep olan bazı genetik hastalıklar, hipertansiyon, sigara ve alkol kullanımı, bazı ilaçların kullanımı beyin kanamaları için risk faktörleri arasında sayılabilir. Bununla birlikte ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde de kanamanın sıklığında artışların olduğu bildirilmektedir" diye konuştu.

Anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçiren hastaların yaklaşık yüzde 10'unun kanamanın olduğu anda kaybedildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yılmaz, eğer gerekli müdahaleler zamanında yapılmaz ise hastaların yaklaşık yüzde 15'inin, ilk 24 saat içinde anevrizmanın tekrar kanaması sonucu kaybedildiğini belirtti.

kizilay_banner_468X060

Anahtar Kelimeler: Basagrisini

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV