22 Temmuz 2017 Cumartesi

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Sığır ölümlerindeki Afrika hastalığı şüphesi

Kahramanmaraş Elbistan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilçeye bağlı Çatova köyü ve çevresindeki bazı büyükbaş hayvanların ölümü üzerine inceleme başlattı.

31 Ağustos 2013 Cumartesi 14:53
Sığır ölümlerindeki Afrika hastalığı şüphesi

Hayvanları öldüren hastalığın daha önce bölgede hiç rastlanılmayan ve genelde Afrika ülkelerinde görülen ‘sığırların nodüler ekzantemine’ (lumpy skin disease) olduğu belirlendi.

İlçeye bağlı Çatova köyünde 10’a yakın büyükbaş hayvanın telef olması, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü alarma geçirdi. Uzun süren çalışmanın ardından hayvanlardaki semptomların genelde Afrika ülkelerinde görülen Lumpy Skin Disease adında hastalığın belirtileri ile örtüştüğü tespit edildi. Bölgede ilk kez görülen bu hastalığın Suriye ve Irak gibi Ortadoğu ülkelerinden kaçak yollarla Elbistan’a getirilen hayvanlarla taşınmış olabileceği düşünülüyor. Sineklerle bulaştığı belirlenen hastalığın kontrole alınması için Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden yetkililer de Elbistan’a gelerek hastalığa yakalanan hayvanlardan kan ve deri örneği aldı.

Hastalıkla ilgili olarak açıklamalarda yer alan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Yılmaz, Lumpy Skin Disease hastalığının bir tedavi yöntemi bulunmadığını söyledi. Söz konusu hastalığa daha önce hiç rastlanılmadığının da altını çizen Yılmaz, “Lumpy Skın Disease olarak adlandırılan hayvan hastalığı ülkemizde görülen bir hastalık türü değildir. Bu hastalık genellikle sıcak Afrika ülkelerinde görülen viral bir hastalıktır. Bölgemizde ilk defa belirlendi. Bu hastalık diğer hayvanlara sinekler tarafından bulaştırılmaktadır. Hayvanın vücudunda oluşan yara gözeneklerine konan sinekler vasıtasıyla hastalık yayılıyor. Bölgedeki hayvan yetiştiricileri bu hastalıkla ilgili veteriner hekimler tarafından bilgilendirildi. Belediye ekipleri bölgede haşere ile mücadele çalışması kapsamında ilaçlama yapıyor. Aynı zaman da ahır sahipleri de hastalıkla mücadele anlamında ilaçlama yaptılar. İlçemizde görülen bu hastalığın bir tedavi yöntemi yok. Sadece destek tedavisi uygulanabiliyor.” bilgilerini aktardı.

Sığırların nodüler ekzantemine hastalığının Afrika kökenli olmasının hasta hayvanların Türkiye’ye kaçak yollardan sokulduğu ihtimalini güçlendirdiğini hatırlatan Yılmaz, “Daha önce ülkemizde ve bölgemizde bu tür bir hastalık vakası ile hiç karşılaşmadık. Hastalığın tespit edildiği yerde veteriner hekimlerimiz inceleme başlattı. Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden yetkililer semte geldi. Hayvanlardan kan ve deri örneği alındı. İncele yapılması için örnekler Adana, Ankara ve İstanbul’daki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Çıkan sonuca göre veteriner ekiplerimiz hareket edecekler.” şeklinde belirtti.

LUMPY SKIN DİSEASE HASTALIĞI

Evcil ve yaban sığırlarında ateş, deride irili ufaklı birçok düğümcüklerin ve nekrotik sekester oluşumu, ödem, lenf düğümü ve lenf damarlarının yangısıyla belirgin viral enfeksiyon, sığırların nodüler egzantemi. Yumrulu deri hastalığı deri ve vücudun diğer kısımlarında nodüller ile karakterize sığır bulaşıcı bir, döküntülü, bazen ölümcül bir hastalıktır. Geleneksel olarak, güney ve doğu Afrika'da bulunan, ancak 1970'lerde bu Sahra-altı batı Afrika ve İsrail'de kaydedilmiştir. Yaz aylarında sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda görülüyor. İlk 1929 yılında Zambiya tespit edilmiştir ve Mısır ve Kuveyt kadar kuzeye yayıldı. 1989 yılında İsrail'de bir salgın başarıyla kontrole alınmıştır.

Objektif Haber

kizilay_banner_468X060

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV