26 Temmuz 2017 Çarşamba

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Gırgır kapatıldı! Sözcü bu şaşırtıcı kararı niye aldı?

Sözcü gazetesi tarafından ücretsiz dağıtılan Gırgır Dergisi'nin Hz. Musa'ya hakaret eden karikatürü büyük tepki çekti.. Hazreti Musa’yı hedef alan ve galiz küfürlü kelimelerin yer aldığı karikatürü tam bir rezalet, tam bir kepazelik olarak niteleyen binlerce kişi, sosyal medyadan tepki gösterdi.

17 Şubat 2017 Cuma 13:45
Gırgır kapatıldı! Sözcü bu şaşırtıcı kararı niye aldı?

AHABER.COM.TR / Bir sözde mizah dergisi... Adı Gırgır… Hazreti Musa ile ilgili bir karikatür yayımladı... Ama aslında buna bir karikatür, bir güldürü demek imkânsız... Baştan aşağı küfürler ve hakaretlerle dolu... Konuşmaların üzerini kapatmak zorunda kaldık gördüğünüz gibi... Çünkü o kapattığımız yerlerde küfürler yer alıyor...

Bu bir nefret suçu... Dine, inançlara, ahlaka karşı işlenen bir nefret suçu... Kutsal bildiğimiz ne varsa hakaret ediliyor bu karikatürde... Hem bunu çizen kişiyi, hem de bunu basarken utanmayanlar toplumun büyük kesimi tarafından kınandı... "Bunun adı mizah filan değil, eğer siz gülüyorsanız bilin ki biz gülmüyoruz" yorumları yapıldı.

Bu skandal karikatürün ardından, tepkiler üzerine dergi açıklama yapmak zorunda kaldı. Twitter'dan yapılan açıklamada: "Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilemeyen bu 'berbat' karikatür incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz." denildi...

Tepkilerin ardından yayıncı şirketten şaşırtan bir karar geldi. Daha önce Türlü hakaretlerin çarşaf şarşaf yayınlandığı Sözcü Gazetesi Gırgır dergisinin kapatıldığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde referandum kararını açıklayan Kanal D sunucusu İrfan Değirmenci'nin kovulması gibi bu kararın da provokatif olduğu, hükümet baskısıyla derginin kapatıldığı algısının oluşturulmaya çalışıldığı yorumları yapıldı.

YAYINCI ŞİRKETİN KAPATMA KARARI:

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklamada, derginin kapatılmasına ve dergiden çalışan herkesin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirterek, 'Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız' denildi.

kizilay_banner_468X060

Anahtar Kelimeler: Girgir

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV