26 Temmuz 2017 Çarşamba

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

‘Beyaz Saray haber vermeme rağmen yavaştı’

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Kılıç, 15 Temmuz’un yıldönümünde darbe girişimi sırasında ABD’de neler yaşandığını anlattı: Beyaz Saray darbeyi haber vermeme rağmen yavaştı

14 Temmuz 2017 Cuma 03:30
‘Beyaz Saray haber vermeme rağmen yavaştı’

ABD'nin başkenti Washington'da Bahçeşehir Üniversitesi'nin Washington kampüsüne bağlı düşünce kuruluşu Global Policy Institute'te "Türkiye'de Başarısız Darbe: 1. Yıl" adlı konferans düzenlendi. İki oturumda düzenlenen panelde konuşma yapan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimi sırasında ABD'de yaşadıklarını anlattı.
Büyükelçi Kılıç, darbe gecesi Beyaz Saray'ın ve ABD'li siyasetçilerin bazılarının iyi bir sınav veremediğini söyledi. İstanbul'da köprüde yaşananları kendisini Washington saatiyle öğleden sonra arayan bir bakandan öğrendiğini söyleyen Kılıç, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde tanıdığı bazı generallere ulaşarak bunun bir darbe olduğunu anladığını vurguladı. Kılıç şunları söyledi: "Haberi alır almaz Beyaz Saray ile irtibata geçtim. Türk demokrasisi ve hükümetine destek veren bir açıklama yapmalarını istedim. Öğleden sonra geç saatlere kadar Beyaz Saray'dan Türk demokrasisini savunan bir açıklama gelmedi. Bu o gün yaşadığım en büyük hayal kırıklığıydı"

"ABD SALAKÇA AÇIKLAMALAR YAPTI"
Aynı panelde söz alan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, o gece Beyaz Saray'da büyük bir kafa karışıklığı olduğunu söyledi. Jeffrey, "ABD bu darbeyi desteklemedi ve istemedi. Fakat darbeye tepki yavaştı. Çünkü Obama her konuda yavaştı. Ne olduğuna dair kafa karışıklığı vardı. Bu yüzden ABD hükümetinden salakça açıklamalar geldi" dedi.

Ragıp Soylu - SABAH

kizilay_banner_468X060

Anahtar Kelimeler: Yavasti

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV