26 Temmuz 2017 Çarşamba

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Başbakan Yıldırım: MHP ile ortak bir etkinlik yürütebiliriz

Malta'da konuşan Başbakan Yıldırım, referanduma ilişkin, 'MHP ile söylem birliğimiz var. Gerekirse MHP ile ortak bir etkinlik yürütebiliriz.' dedi.

17 Şubat 2017 Cuma 14:10
Başbakan Yıldırım: MHP ile ortak bir etkinlik yürütebiliriz

Başbakan Yıldırım, Malta ziyareti kapsamında Başbakan Joseph Muscat ile bir araya geldi.

İki lider görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında kameralar karşısına geçti.

Binali Yıldırım, Kıbrıs'daki müzakerelere ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

Malta'nın AB dönem başkanlığı içerisinde AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve güncellenmesine karar verilen Gümrük Birliği anlaşmasının çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz. Sayın Başbakanın gereken desteği vereceğinden eminiz.15 Temmuz'da Türkiye'ye ve Türk hükümetine destek vermelerini takdirle karşılıyoruz.

MÜLTECİ SORUNUNU DEĞERLENDİRDİK

Sayın Başbakan ile mülteci sorununu ve Suriye'de barışın tesis edilmesi siyasi çözümün bulunması konularını ele aldık. Bu konuda müşterek olarak neler yapabileceğimizi etraflıca değerlendirdik.

ÇOK DAHA YAKIN ÇALIŞACAĞIZ

Malta geleneksel denizci bir ülke. Dünyanın 3. büyük gemi sicili bakımında ülkesidir. Dolayısıyla denizcilik alanındaki işbirliğimizi ileri taşıma imkanı gördük ve teyit ettik.Ayrıca yabancı dil eğitimi konusunda Malta ile çok daha yakın çalışma imkanı olacağını düşünüyoruz. Bu konuları etraflıca değerlendirdik.

SORU-CEVAP

VİZELERİN KALDIRILMASI

Muscat: Vizelerin kaldırılması konusunda burada top tamamen AB komisyonunda. 1 Mart'tan itibaren komisyonun yeni bir raporu olacak. Durum kısa süre öncesine kadar, darbe girişimi öncesine kadar çok iyiydi. Bir darbe girişime uğrayan bir hükümet var, terör olayları var, geride kalan 7 madde var bu maddeler hayati maddeler. Dolayısıyla karışık bir durumla karşı karşıyayız.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Başbakan Yıldırım: İki taraf arasında görüşmeler devam ediyor. Geçen gün Anastasiadis biraz sinirlenerek görüşmeleri terk ettiği duyuldu. Ancak daha sonra sigara içmeye çıktım açıklamasında bulundu. Kıbrıs'ta bugün daha zor olanı başarmakla karşı karşıyayız. Çözüm konusunda Türk tarafı her zaman bir adım önde. Çözümün mutlaka sağlanması lazım. Çözümsüzlüğün bedenini KKTC ödüyor. Burada çözüm her iki tarafın adil yönetişim hakkını beraberinde getirmektir. Bu konuda AB'ye düşen görevler var. 4 özgürlük dediğimiz hususların AB tarafından teminat alınması gerekiyor.

TÜRKİYE'DE TUTUKLU GAZETECİLER

Acaba merak ediyorum, Türkiye'de ne kadar göçmen var, Avrupa'da ne kadar göçmen var, biri bana bunun cevabını versin. Türkiye 3 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor.

Başkaları ne yapıyor, aferin deyip uzaktan bakıyor. Türkiye DAEŞ ile PKK ile FETÖ ile amansız mücadele veren bir ülkedir. Hangi Avrupa ülkesinin Meclis'i bombalandı.Hangi Avrupa ülkesinde tanklar insanların üstünden geçti.

Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde insanların görüşlerini ifade etmeleri evrensel bir haktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hakkı Türkiye'de herkes sonuna kadar kullanıyor. Basın özgürlüğü ayrı bir şey, basın özgürlüğü kisvesi altında terör faaliyeti yapmak ayrı bir şey.

REFERANDUM SÜRECİ
16 Nisan'da bir halk oylamamız var. Anayasal sistemde, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören bir değişiklik yapacağız. MHP ile bir amaç birliğimiz var. MHP bu değişikliğin lehinde kampanya yapıyor. Söylemlerimizin benzer olması doğal. Gerekirse bazı ortak etkinliklerde yapabiliriz.

kizilay_banner_468X060

Anahtar Kelimeler: Yurutebiliriz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV