22 Temmuz 2017 Cumartesi

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Prof. Dr. Mikati: 15 Temmuz, İslam aleminin kalbine vurulan bir darbeydi!

Lübnan Trablus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mikati '15 Temmuz, bütün İslam aleminin kalbine, nabzına vurulan bir darbeydi. Eğer bu girişim başarılı olsaydı ve Türkiye'ye darbe vurulsaydı, bu İslam'ın tekrar yükselişini bir kaç asır daha geri atacaktı'

14 Temmuz 2017 Cuma 11:50
Prof. Dr. Mikati: 15 Temmuz, İslam aleminin kalbine vurulan bir darbeydi!

Mikati, yaptığı açıklamada, 14 yaşından itibaren şiir yazmaya başladığını belirterek, ilk eserinin eski Suriye Başbakanı Hafız Esad'ın Lübnan'da Suriyelilere karşı yaptığı zulmü ele alan bir kaside olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Mikati, şiirin, duygularla yazıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Hisler hiç kimseden izin almaz. Şiir, Arapların divanıdır ve aslında bir videodur. Çünkü şiir hisleri, duyguları insanlara yansıtır, onları muhafaza eder. Allah, 'Şuara' suresinde de övülen ve yerilen şairleri anlatır. Övülen şair olmanın dört şartı vardır. Ayete göre bu şartlar, iman etmek, salih amel işlemek, Allah'ı çokça zikretmek ve kendilerine zulmedenlere karşı zafer kazanmaktır."

Kuran'da sözü edilen "sevilmeyen şairler"i de anlatan Mikati, "Sevilmeyen şairler her vadide şaşkın şaşkın dolaşırlar ve yapmadıkları şeyleri söylerler. Ayete göre bu tür şairler bir nifak, fitne kaynağıdır. Allah, biz şairleri iman edenlerden, salih amel işleyenlerden, Allah'ı çokça zikredenlerden ve zulümden sonra zafer kazananlardan eylesin." diye konuştu.

"15 TEMMUZ GECESİ LÜBNAN'DA UYUMADIK"

Şair Mikati, FETÖ'nün darbe girişiminin olduğu gece Lübnan'da yaşananlara da değinerek, Lübnan'da gece boyu uyumadıklarını, halkın olayları yakından takip ettiğini söyledi.

Teşebbüsün başarısız olmasından ötürü çok mutlu olduklarının altını çizen Mikati, "İstanbul'un fethine sevindiğimiz gibi sevindik. Eğer bu girişim başarılı olsaydı ve Türkiye'ye darbe vurulsaydı, bu İslam'ın tekrar yükselişini bir kaç asır daha geri atacaktı." dedi.

Prof. Dr. Refet Muhammed Reşit El-Mikati, 15 Temmuz'daki girişimin sadece Türkiye'nin aleyhine olmadığına dikkati çekerek, "15 Temmuz bütün İslam aleminin kalbine, nabzına vurulan bir darbeydi. İslam'ın dejenere edilmiş şeklini Türkiye'ye uygulamak için yapılan bir girişimdi. Aslında Erdoğan, bu darbe teşebbüsünde cep telefonuyla zafer kazandı." değerlendirmesinde bulundu.

"ŞİİRLERİMDE MÜSLÜMANLARIN KAZANDIĞI ZAFERLERİ ELE ALIYORUM"

Darbe girişimine ilişkin bir şiir de kaleme alan Mikati, Müslümanlar'ın tarih boyunca zulme karşı birçok kez başarı kazandığını kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Şiirlerimde bu zaferleri ele alıyorum. Türkiye'deki darbe tehdidini cesurca bertaraf eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ithafen yazdığım '15 Temmuz' şiirim, Türkçe'ye de tercüme edildi. İnşallah 15 Temmuz ile ilgili belgesel türünde daha fazla şiir yazacağız."

Politik şiirler de kaleme alan Mikati, "Biz söyleyebileceklerimizi şiir ve yazılarımızda söylüyoruz. Ondan sonra Allah'a güveniyoruz. Ben kendimi bir şair olarak hissetmiyorum. Allah bizi Müslüman olarak yarattı ve ben de İslam hukuku üzerinde çalışıyorum. Şiir benim için çok önemli ama ben ne olursa olsun her konuda hakkı savunan bir hukuk hocasıyım." ifadelerini kullandı.

Fikri, fıkhi konular ile hukuki, siyasi ve dini konularda makaleler yazan Mikati, Lübnan ve Trablus üniversitelerinde İslam hukuku dersleri veriyor.

Mikati, 2010'da İsrail'in gerçekleştirdiği Mavi Marmara saldırısına ilişkin "'Ey Anadolu'nun Gazabı" ile "Ankara'nın Nuruyla Gazze Aydınlandı" adlı şiirlere imza attı.

kizilay_banner_468X060

Anahtar Kelimeler: AlemininDarbeydi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV