26 Temmuz 2017 Çarşamba

İzmir Valisi Erol Ayyıldız Şehit Kabristanlarını Ziyaret Etti

Mescid-i Aksa'da 1969’den bu yana ilk defa cuma namazı kılınmasına izin verilmiyor

İsrail polisi, sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulundukları iddiasıyla 2 Filistinliyi Mescid-i Aksa’nın giriş kapısında, bir Filistinliyi de Aksa'nın avlusunda öldürdü. İsrail polisi kapattığı Mescid-i Aksa'dan imamlar da dahil herkesi çıkardı. Tansiyonun yüksek olduğu şehrin Sahire Kapısı'nda AA muhabirine konuşan Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, 'Mescid-i Aksa’da 1969’den bu yana ilk defa cuma namazı kılınmasına izin verilmiyor. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Bu açıkça ibadet özgürlüğüne ve din özgürlüğüne bir saldırıdır. ' dedi.

14 Temmuz 2017 Cuma 12:20
Mescid-i Aksa'da 1969’den bu yana ilk defa cuma namazı kılınmasına izin verilmiyor

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın Aslanlı Kapı bölgesinde İsrail polisine ateş eden iki kişinin olay yerinde öldürüldüğünü açıkladı. Mescid-i Aksa Vakfı yetkilileri de saldırı düzenlediği iddia edilenlerden birinin de Aksa'nın içerisine kaçtığı ve burada öldürüldüğünü duyurdu.

Aksa'nın içerisinde Filistinlinin öldürülme görüntüleri kameralara yansıdı.

İsrail polisinin açıklamasında, Aksa'da gerçekleşen olayda ayrıca iki kişinin ağır yaralandığı kaydedildi. Olayın ardından öldürülen Filistinlilerin üzerinde 2 yarı otomatik silah ve bir tabancanın ele geçirildiği belirtildi.

İsrail Kızıl Davut Yıldızı da "saldırıda 2'si ağır 3 kişinin yaralandığını" açıkladı. Tedavi altına alındığı bildirilen yaralıların kimliği hakkında bilgi verilmedi. Yerel basın yaralananların İsrailli olduğunu yazdı.

MESCİD-İ AKSA KAPATILDI

Polisin açıklamasında ayrıca Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü'nün bugün Mescid-i Aksa'da namaz kılınmasına izin vermeyeceğine yer verildi.

Mescid-i Aksa'dan imamlar da dahil herkesi dışarı çıkaran polis, Aksa'da murabıt olarak adlandırılan Filistinli gönüllü bekçilerin telefonlarına el koydu.

Polis ayrıca Aksa'nın da içerinde bulunduğu şehrin surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapattı. Çok sayıda İsrail askerinin şehrin giriş kapılarında konuşlandığı ve şehrin üzerinde polis helikopterlerinin uçtuğu gözlendi. Polis şehrin çevresinde bulunan Filistinlileri de uzaklaştırarak, surların yüz metre kadar ilerisine demir barikatlar kurdu.
-"İsrail, bu olayı bahane ederek Mescid-i Aksa'nın yapısını değiştirmeyi planlıyor"
Tansiyonun yüksek olduğu şehrin Sahire Kapısı'nda muhabirine konuşan Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, "Mescid-i Aksa'da 1969'den bu yana ilk defa cuma namazın kılınmasına izin verilmiyor. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Bu açıkça ibadet özgürlüğüne ve din özgürlüğüne bir saldırıdır. " dedi. Kisvani, şöyle devam etti:
"Sabah saat 7 sularında gerçekleşen olayda İsrail polisinin 3 Filistinli genci öldürdüğü haberini aldık. İsrail polisi olayın ardından Mescid-i Aksa'nın kapılarını kapatarak, cuma namazının kılınmayacağını duyurdu. İşgal gücü şu anda aldığı önlemlerle olayı bahane ederek Mescid-i Aksa'da namazı engelliyor. Biz Mescid-i Aksa'da neler döndüğünü bilmiyoruz. Bütün yetkililer Harem-i Şerif'in dışına çıkarıldı. Şu anda Eski Şehrin Sahire kapısındayız. Diğer vakıf görevlileri Gavanime ve diğer kapılarda bekliyor. Mescid-i Aksa'nın içinde sadece İsrail polisi eşliğinde Yahudi milletvekilleri ve Kamu Güvenliği Bakanı var. Biz içeride ne yaptıklarını bilmiyoruz. Murabıtların telefonlarına el konulmuş durumda. İsrail'in bu icraatları Mescid-i Aksa'ya yönelik zalimce alınmış kararlardır. Mescid-i Aksa'nın içerisinde olan her olaydan İsrail işgali sorumludur. İsrail şu anda bu olayı bahane ederek Mescid-i Aksa'nın yapısını değiştirmeyi planlıyor. Aşırı sağcı İsrail hükümeti bu olayı kullanıyor."
Kisvani ayrıca" Müslümanlara Mescid-i Aksa'nın çevresindeki bu alana gelmeleri ve cuma namazlarını burada eda etmeleri çağrısı yapıyoruz. Biz işgalin yaptığı icraatları tanımıyoruz. Bu açıkça bir zulümdür." ifadelerini kullandı.
Öte yandan Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin de Müslümanları cuma namazını eda etmeleri için Eski Şehir surlarının çevresinde toplanmaya çağırdı.
Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı Kudüs'teki "İslami Vakıflar İdaresi", çarşamba günü bir İsrail askerinin, omuzunda İsrail bayrağıyla Aksa'nın avlusuna girdiğini belirtmişti.
İsrail'in 1967'de Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden bu yana Mescid-i Aksa'nın batı tarafındaki Fas Kapısı İsrail polisinin kontrolünde bulunuyor. Yahudi yerleşimciler, buradaki asker ve polisler eşliğinde bu kapıdan Aksa'nın avlusuna giriyor.

kizilay_banner_468X060

Anahtar Kelimeler: 1969den

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce hangi Memur konfederasyonu, memurun hakkını tam anlamıyla daha iyi korumakta?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV